Ara Güler Müzesi Şebinkarahisar için bir hazinedir

Ara Güler Müzesi Şebinkarahisar için bir hazinedir

Hakkında çok şey söylendi, çok şeyler yazıldı, Dünya medyası, Ulusal medyamız, Şebinkarahisar yazılı basını, görsel basını ve toplumu, ondan çok bahsetti ve hala da gündemde, sanat ve eğitim camiasının da devamlı gündeminde, yazdığı son kitabında Şebinkarahisar'dan bol bol bahsediyor, Şebinkarahisar’ı Türkiye'ye ve Dünya'ya tanıtıyor..

''O BİR YAŞAYAN EFSANE'' 
Şebinkarahisar Belediyesi, ARA GÜLER CADDESİ açılışı yaparak dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı hemşerimizi, Şebinkarahisar’a davet etti. Ara Güler'in uzun yıllar sonra memleketine yaptığı bu ziyaret ve Şebinkarahisar Belediyesinin Ara Güler ismini bir caddeye vermesi ile ulusal görsel ve yazılı basının ilgisi Şebinkarahisar’a çevrildi.

Ara Güler'in kendi köyü Yaycı ,Aziz Nesin'in köyü Ocaktaşı köyü ve Kayadibi köyünde bulunan Meryem Ana Manastırına yaptığı ziyaretler, ulusal ve yerel basın tarafından Türkiye ve Dünya gündemine taşındı.

Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler, en büyük hayalinin Şebinkarahisar’da bir ‘’Ara Güler müzesi’olduğunu söylese de, bu konuda şu ana kadar bir somut adım yoktur.

100 Ara Güler fotoğrafları kişisel eşyaları ile birlikte (fotoğraf makinesi, ofis eşyası) gibi eserleri sergilemek. Kültür hazinesi olan bu hiçbir yerde yayınlanmamış fotoğrafların, eserlerin toplamda 10.000 tanesi Şebinkarahisar’da Ara Güler müzesinde sergilemek istediğini bize söylemişti.

Ara Güler, Şebinkarahisar, Anadolu'nun en önemli medeniyet kavşaklarından biri, özellikle Anadolu temalı fotoğrafları biz her burada sergileyeceğiz. Fakat bana bu konuda başvuran

Şebinkarahisar'da ARA GÜLER müzesi için ilk adım atıldı.Fakat !

Şebinkarahisar Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç, dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler'i ziyaret ederek Şebinkarahisar'da yapmayı düşündüğü Ara Güler müzesi hakkında kendisine detaylı bilgi verdi.

Kaymakam Murat Çağrı Edinç,Şebinkarahisar'ın 1900 yılların eski bir tablosu ile birlikte Ara Güler’in çok sevdiği yöresel ürünler dut kurusu(çemiç) vs. hediye ederek Şebinkarahisar Tamzara mahallesinde 200 metrekarelik tarihi eski yapının, Kaymakamlık tarafından  restore edilerek Ara Güler müzesine tahsis edildiğini söyledi.

Ara Güler’in hiçbir yerde yayınlanmamış Anadolu temalı fotoğrafların yayınlanacağını belirten Kaymakam Erdinç, fotoğrafların temini için Ara Güler’den destek istedi.

Ara Güler ziyaretten dolayı teşekkürlerini sunarak memleketi Şebinkarahisar'da açılacak müze için memnuniyetini ifade etti.

Ara Güler, Türkiye’de ilk defa açılacak ve ilk defa hiçbir yerde yayınlanmamış fotoğrafların Ara Güler müzesinin Şebinkarahisar'da olmasını özellikle istediğini ve bu konuda destek vereceğini belirtti.

Ara Güler;’’ Bu müze ile Şebinkarahisar önemli yer olacak’’

Sarıyer Belediyesi basın danışmanı Cengiz Kahraman, Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar ve Ara Güler’in danışmanı ve yardımcısı Fatih Aslan’ın da bulunduğu tarihi toplantıda Ara Güler şunları söyledi;’’Bunlar mühim şeyler, şimdi Anadolu’nun bir köşesi olması dolayısı ile Şebinkarahisar’da benim memleketimde Ara Güler müzesi bulunması çok önemli tarihi bir olaydır.’’Benim doğduğum yer Şebinkarahisar’’ tabiki orada olacak Ara Güler müzesi, bitti bu kadar, noktayı koydum.Benim fotoğraflarımla Türkiye’nin tarihi de ortaya çıkar.Burada Şebinkarahisar toplanacağı gibi bütün Türkiye’den insanlar burada toplanacak, yani görmeye gelecekler, çok önemli yer olacak.Kaymakam bey, genç ve enerjik bir arkadaş, hep birlikte buranın dizaynı ile ilgili görüş alışverişi yapacağız, Kaymakam beyin dediği gibi sonbahar aylarında sağlığım müsait olursa açılışı yapmaya geleceğim, hayırlı olsun

Kaymakam Murat Çağrı Edinç, 2 saate yakın bir bilgilendirme ve sohbet toplantısından sonra Ara Güler fotoğraflarının sergilendiği binası ve ofisini gezerek incelemelerde bulundu.

Ara Güler’in danışmanı ve yardımcısı Fatih Aslan’ın rehberlik ettiği ziyarette, 2 milyon civarında bir fotoğraf arşivinin burada bulunduğunu ve bunlardan seçilecek 10 bin Anadolu temalı fotoğrafın Şebinkahisar’da açılacak Ara Güler müzesinde sergileneceğini söyledi.

Kaymakam Erdinç;’’hiçbir yerde yayınlanmamış Ara Güler fotoğrafları’’

Kaymakam Erdinç, eşi ve çocuğunun da bulunduğu tarihi buluşma sonrası yaptığı değerlendirmede sevinçli olduğunu dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in iç bir yerde yayınlanmamış fotoğraflarının Şebinkarahisar’da sergileneceğini belirterek şunları söyledi.

 ‘’Uzun süredir düşündüğümüz bir projeydi, uzun zamandır müze için yer arıyorduk, en son Tamzara mahallesinde yerimizi bulduk, proje çalışmalarımızı yaptık, bugün de Ara Güler beyle görüşmemizi yaptık, görüşmemiz sonucunda da olumlu oldu, kendisi de çok sıcak baktı ve çok teşekkür ediyorum.

Ara Güler müzemizi önümüzdeki sonbahara hazırlıyoruz, bu projemize uygun bir şekilde Anadolu temalı fotoğrafları kendisinden rica ettik. Yine Şebinkarahisar’da babası ile beraber 1950 yılında ziyaret ettiği fotoğrafları rica ettik, yine Anadolu temalı fotoğrafları rica ettik, kendisi de sağ olsun bizleri kırmadı. Çok güzel bir olgunlukla projemize destek vereceğini belirtti.

Bu projede en önemli husus bizim orada sabit Ara Güler’e ait fotoğraflarımız olacak, Anadolu temalı yine Şebinkarahisar'la ilgili Ara Güler fotoğrafları ama en önemlisi Ara Güler’in gün yüzüne çıkmamış çok ciddi bir fotoğraf arşivi var.

Hiç bir yerde yayınlanmamış ve hiç kimsenin görmediği fotoğrafları var.Bu fotoğrafları her sene belli bir bölümünü fotoğraf sevenlere, kültür sevenlere ve sanatseverlerin beğenisine sunacağız.

Şebinkarahisar, bu müze ile beraber bundan sonra kültür ve sanatın en önemli merkezlerinden biri haline gelecek. Ara Güler çok titiz bir insan özellikle üzerinde hassasiyetle durduğu hususlar var. Onu da İstanbul ayağı ile çözeceğiz, sağ olsun Fatih beyin destekleri ile çözeceğiz.

Bizim düşüncemiz her yıl 100 Ara Güler fotoğrafları kişisel eşyaları ile birlikte (fotoğraf makinesi, ofis eşyası) gibi eserleri sergilemek. Kültür hazinesi olan bu hiçbir yerde yayınlanmamış fotoğrafların, eserlerin toplamda 10.000 tanesi Şebinkarahisar’da Ara Güler müzesinde sergilenecek.

Şebinkarahisar, Anadolu’nun en önemli medeniyet kavşaklarından biri, özellikle Anadolu temalı fotoğrafları biz her sene burada sergileyeceğiz.

Özellikle Sadi Bey size teşekkür ediyorum,2012 yılında yaptığınız bir röportajda bunun temellerini atmışsınız, oradan zaten bir alt yapı hazırlığı olmuş, biz işin finalini yaptık, size ve Cengiz Kahraman’a teşekkür ediyorum. Hep birlikte başardığımız güzel bir proje Şebinkarahisar ve Giresun için hayırlı olsun’’,dedi.

FOTOĞRAFLAR MÜZEYİ BEKLİYOR

Bu haberi yapalı 2 sene oldu, üzerinden zaman geçti, Dünya sanatçısı Ara Güler, hazine değerindeki fotoğraflarını Şebinkarahisar’da açılacak Ara Güler müzesine bağışlamak istiyor, Kaymakam Murat Çağrı Erdinç, başkan bir ilçeye tayin oldu. Fakat henüz bir girişim yok

Dünya hazinesi fotoğraf eserleri müzeyi bekliyor. Çünkü Ara Güler Müzesi Şebinkarahisar için bir hazinedir

Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı ve ekibi en kısa zamanda Ara Güler’i ziyaret ederek bu konuda girişimde bulunması gerekmektedir..

SADİ TOYGAR

Şebinkarahisar eski Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç, Ara Güler ile görüşmesi..

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE ...Etiketler : Ara Güler Müzesi Şebinkarahisar için bir hazinedir

Kmk Bilişim
©2017 Sadi Toygar/Haber merkezi Tüm Hakları Saklıdır.
KMK Altyapısıyla oluşturulmuştur.