DERNEK EĞİTİME DESTEK İÇİN ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

DERNEK  EĞİTİME DESTEK İÇİN ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

15 Aralık 1964 yılında İstanbul’da kurulan Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği, Şebinkarahisar sivil toplum kuruluşlarının üst çatısı olarak, 59 yıllık köklü tarihi ile birlik, beraberliğin ve Dayanışmanın da sembolü oldu

Dernekçisi, siyasetçisi, bürokratı, sanatçısı, iş adamları, akademisyenleri ve çok sayıda entelektüeli olan Şebinkarahisar camiasının İstanbul’da 59 yılı  dolu dolu faaliyetler ile geçti

İstanbul´a ilk defa gelen insanlar ve sadece askere gidince köyünden, şehirden çıkan yağız delikanlılar ekonomik göç için gurbete uzananlar Kamyondan bozma önden motorlu otobüsler ile ilk defa Beşiktaş, Ortaköy, Sarıyer, Beyoğlu, Çağlayan, Gültepe, Kâğıthane, Okmeydanı ve Hisar semtlerine gelmişlerdi.

Yarım asırdan fazla insan ömründe nerde ise 5 nesildir. Dede, oğul, torun ve son yıllarda torunun çocuğu var artık İstanbul nüfusu kayıtlarında. Şebinkarahisar’dan gurbet tarihine kaydı düşülen bu 5 nesil için Türk ekonomisi canlanırken Şebinkarahisarlılar İstanbul’da örgütlü yapısı ile dayanışma içine girdiler

Şebinkarahisar’dan İstanbul’a Göç olgusunun tarihini yazmak çok zordur. Çünkü sürekli bir hareket ve değişkenlik ile devam eder bu süreç. Bir şehirden başka bir şehre göç etmenin üzerinden elli dokuz yıl geçmiş ise, elbette sosyal, siyasal, ekonomi ve eğitim yönünden değişik sonuçları vardır.

Göçenler değiştiler, çünkü geldikleri yerden etkilendiler. Şebinkarahisar örf, adetleri ve kültürü dışında, kent yaşamına alışarak burada yasamaya devam ettiler.  Eğitime sevdalı Şebinkarahisar toplumu geldikleri İstanbul’da Şebinkarahisar lobiciliğin de temelini atmışlardı.

‘’TEK SEVDAMIZ ŞEBİNKARAHİSAR’’ DEDİLER

Önce dernekleşerek 59 yıl önce 1964 yılında Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneğini kurdular. Aksaray Laleli semtinde ilk yurt binasının temel atan Şebinkarahisarlılar, kendi memleketlerini de unutmayarak burada da Şebinkarahisar’da da Devletten tek kuruş almadan eğitim binalarını ve sosyal alanları yaptılar.

Gözde Dernek, Şebinkarahisar’da bulunan kurumlara da maddi ve manevi desteğini  ‘’Tek sevdamız Şebinkarahisar’’ adı altında desteğini sürdürmekte ve çalışmaları da bu doğrultuda yapmaktadır

 Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneğinin hayırseverlerden alınan gelirle eğitim-öğrenim gören Şebinkarahisarlı öğrencilere eğitim desteğini yıllardır sunmaktadır.

2023-2024 eğitim-öğretim dönemi burs desteği için Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Şimşek ve yönetim kurulu iş dünyası ile hayırsever kişileri ziyaret ederek burs toplama amacını anlatarak hayırseverlerden büyük destek almakta ve ilgi görmektedir.

Dernek Başkanı Mehmet Şimşek;’’ Derneğimize müracaatta bulunan öğrencilerimize derneğimizin imkanları ölçüsünde burs verilmektedir. Hayırseverlerimizin destekleri ile yapmaya gayret ediyoruz. Dernek olarak en büyük amacımız Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde okuyan öğrencilerimize  katkıda bulunmak ve bu öğrencilerimizin başarılarına katkı sağlamak. Onları devletimize, milletimize ve memleketimize kazandırmaktır.

Derneğimiz ve öğrencilerimiz adına burs fonumuza katkı sağlayan tüm hayırseverlerimize teşekkürlerimi sunuyorum" dedi

BURS BAVURULARI

2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılının başlamasıyla Şebinkarahisarlı olup Üniversiteyi yeni kazanan veya devam etmekte olan öğrencilerimizin burs başvuruları devam etmekte son on güne yaklaşmış durumdayız. Henüz başvuru yapmayan eksik evrakı olup eksiğini tamamlamak isteyen ögrencilerimiz başvurular 20 Ekim 2023 tarihinde sona erecek bu tarihten sonra yapılacak başvurular geçersiz sayılacaktır. Lütfen acele ediniz zamanında evraklarınız tam olarak gönderin.

Geçen yıl burs alan öğrencilerimizin tekrar başvuru yapmaları gerekmektedir.

Burs başvuru formunu doldurmadan önce başvuru kılavuzunu ve başvuru şartları yazan dosyaları dikkatlice okuyunuz

Aşağıdaki bağlantıdan gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz..

http://www.sebinkarahisarlilardernegi.org.tr//haber/2023-2024-yili-burs-basvurulari-basladi.htmlEtiketler : DAYANIŞMANIN SEMBOLÜ 59 YILLIK KÖKLÜ ÇINAR , EĞİTİME DESTEK İÇİN ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

Kmk Bilişim
©2017 Sadi Toygar/Haber merkezi Tüm Hakları Saklıdır.
KMK Altyapısıyla oluşturulmuştur.