İbrahim Balcıoğlu, hedef projeleri ile TİRDEF Başkanlığına aday

İbrahim Balcıoğlu, hedef projeleri ile TİRDEF Başkanlığına aday

TİRDEF ‘DE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Tirebolu Dernek Federasyonu (TİRDEF ) kurucusu ve Giresun Medya Platformu Başkan vekili İbrahim Balcıoğlu, 21 Ocak tarihinde yapılacak TİRDEF Genel kurulunda Başkan adayı olduğunu belirterek, projeleri ve hedefleri hakkında Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar’a açıklamalarda bulundu.

MEMLEKET İÇİN HİZMET HEYECANI

Memleketi için Hizmet heyecanı içinde olduğunu ve proje üreteceklerini belirten Başkan adayı İbrahim Balcıoğlu yaptığı açıklama şunları söyledi;’’1960 Tirebolu Kuzgun Köyü doğumluyum. İlkokulu köyümde bitirdikten sonra okumak için İstanbul’a geldim. Orta ve lise tahsilimi Gaziosmanpaşa’da bulunan Vefa Poyraz Lisesinde yaptım. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdim. Okulda iken başladığım muhasebe mesleğini 36 yıldır sürdürüyorum. Köyümle irtibatımı hiç kesmedim. Her yaz bir iki ay köyümde kalırım. Bu süre zarfında köyde yapılan her işi herkes gibi ben de yapıyorum. Çocukluğumuzda başladığımız yaylacılık hayatımızı şimdilerde kısa süreli ziyaretler dönüştürdük. Ama her yaz yaylaya gidiyorum. Ağaçbaşı, Güvende ve Kazıkbeli’ne her yaz giderim. Denk gelirse şenliklere katılmaya çalışıyorum.

Sivil toplum bizim genlerimize işlemiş. Üniversite yıllarında başladığımız dernek ve vakıf faaliyetleri bizi 1993 yılında köyümüzün derneğini kurmaya kadar götürdü. Daha sonra bu çabalarımızı Giresun Dernekler Birliği ve Giresun Medya Platformu ile sürdürme gayretinde bulunduk.  İlçemiz derneklerini bir araya getirerek dernekler birliği çalışmalarını sürdürürken 2004 yılında Dernekler Kanunun değişmesi ile ilçemiz federasyonunu kurma imkânı doğdu. Bu çalışmalarımızı olgunlaştırarak mümkün olursa çok derneğin katılımı ile TİRDEF’i kurmaya karar verdik. 6 dernekle kurduğumuz federasyonu mümkün olsaydı daha fazla dernekle de kurabilirdik. Ama birçok tüzük eski kanuna göre yazıldığından federasyon kurmaya veya kurulan federasyona katılmaya müsait değildi. Ama kısa sürede üye sayımızı önce 10’a daha sonra 18’e çıkarmayı başardık. Şu anda İstanbul’da bizim tespit ettiğimiz kadarıyla 5 derneğimiz üye değil diğerleri üyemiz. İstanbul dışında da üçü Tirebolu’da biri de Bursa’da olmak üzere 4 derneğimiz federasyonumuza üye.

TEMİZ BİR ÇEVRE VE DOĞAL GÜZELLİKLER KORUNACAK

Tirebolu’nun birçok sorunu olduğunu biliyoruz. Bu sorunların başında Tirebolu Doğankent Yolu üzerinde kentsel atıkların vahşi şekilde imhası yatmaktadır. Bu sorun sadece bizim değil bütün Karadeniz Bölgesinin sorundur. Hemen sahilden başlayan dağlar nedeniyle kentsel atıkların uzak ve boş alanlarda imhası zorlaşmaktadır. Bu sorunun çözümü için Çavuşlu’da en son teknoloji ile yapıldığı söylenen ama yöre halkının vahşi depolama alanı diye tarif ettiği çöp ayrıştırma ve imha tesisinin elden geçirilerek faaliyete geçirilmesi için gerekli kamuoyunu oluşturmak ve bir an önce hizmete geçirmek yönünde yerel yöneticilerle ve iktidar sahipleri ile gerekli diyaloglar kurulacaktır.

Bir başka sorunumuz ise Kuşkaya’ya yapılacak göletli baraj projesidir. Bu baraj için tünelli HES projesi kamuoyu baskısıyla yürürlükten kaldırılmış ve DSİ tarafından yapılacak göletli baraj projesi devreye girmiştir. Bu proje ile gölet etrafında Tirebolu halkının ve Erzurum’dan başlayıp Giresun ve Trabzon’a ulaşan hinterlantta oturan halkın istifadesine sunulacak rekreasyon alanlarının ve halkın yiyip içeceği, eğleneceği ve hep beraber piknik yapabilecekleri tesislerin kurulması çabalarına destek verilecektir.

Harşit Vadisinin ve dere yataklarının vahşi bir şekilde talan edildiği gözlerden ırak tutulmamalıdır. Bu güzelim tabiat harikasının yok olmasına, dere yataklarında hayat bulan canlıların kaybolmasına göz yummamak gereği ortadadır. Bununla ilgili olarak kurulan Harşit Vadisi Birliğine gerekli lojistik destekler sağlanacak ve elbirliği ile bu güzelliklerin yok edilmesinin önüne geçilecektir.

HARŞİT VADİSİ TREN YOLU GÜNDEMDEN DÜŞMEYECEK

150 yıllık rüyamız Harşit Vadisi Tren Yolu konusunda vadide bulunan ilçeler ve belediyelerle gerekli irtibatlar sıkılaştırılacaktır. Demiryolu vazgeçemeyeceğimiz bir zorunluluktur. Erzincan Tirebolu demiryolu olarak ortaya konan ama zamanla Erzincan Trabzon demiryolu projesine çevrilen projenin mutlaka Tirebolu’dan geçirilmesi sağlanacaktır. Bu konuda çalışan platform ve STK'larla işbirliği imkânları araştırılacak ve imkânlar ve kaynaklar heder edilmeden bu amaç için seferber edilecek ve ekonomik, sosyal ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz"

MEDYA İLE DAHA GÜÇLÜ BİR İLETİŞİM SAĞLAYACAĞIZ

Bizim amacımız Tirebolu’muza hizmet, bu yolda ne imkân bulursak onu kullanmaya, imkânlarımızı seferber etmeye çalışıyoruz. Önce köyümüzün derneğini kurduk orada hizmet ettik. Sonra da ilçemiz federasyonunu; kurduğumuz federasyonda kısa süreli çalışma imkânımız oldu.  Daha fazla şeyler yapmayı istiyorduk demokratik bir seçim yaptık buna imkân bulamadık. Ama biz memleketimiz ve halkımızla ve STK’larımızla ilgimizi hiç koparmadık. Bugün böyle bir imkân doğdu. TİRDEF yeni bir dönem başlatıyor. 21 Ocakta yapılacak kongre ile saydığımız bu projeleri ve sayamadığımız başka projelerimizi yönetimimiz ve derneklerimizle istişare halinde uygulamaya koyacağız.

Giresun medya platformu olarak Giresun gündemini sivil toplum kuruluşları ile oluşturduk ve mega projelerde emeğimiz var. İçimizden bir milletvekili çıkardık, medya olarak STK'lara büyük destek verdik ve bundan sonra da medya ile daha sıkı bir işbirliği yapacağız.

Birlik ve beraberlik içerisinde bütün derneklerimizi ve hemşerilerimizi kucaklayan projeler üretip , Tarihi, kültürü ve sanatı öne çıkan bir Tirebolu içine çalışacağım..

Bu konuda gerekli ve yeterli desteği bulacağımızı biliyoruz. Ekip arkadaşlarım ile takım ruhu içinde çalışacağız. Derneklerimiz ve delegelerimiz de buna inanırsa başaracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Yapılacak genel kurulun başta derneklerimize, güzel ilçemiz Tirebolu’ya ve Giresun ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim’ ’dedi..

******

TİREBOLU DERNEKLER FEDERASYONU (TİRDEF)OLAĞAN GENEL KURUL İLANI.

Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF) 6,Olağan genel kurulu İlk toplantı 14/01/2018 Pazar günü saat 13:00 -17:00 arasında Selamiali mahallesi Gazi Cd. No:22 ÜSKÜDAR Bağlarbaşı Kongre ve Kültür merkezinde yapılacaktır.

İlk toplantıda Yeterli Çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantı 21.01.2018 Pazar günü saat 13:00 -15:00 arası Selamiali mahallesi Gazi Cd. No:22 ÜSKÜDAR Bağlarbaşı Kongre ve Kültür merkezinde, ayın gündem ile yapılacaktır.

GÜNDEM

1. Genel Başkan Açılış Konuşması

2. Divan Başkanı ve üyelerin seçimi

 3. Şehitlerimiz ve devlet büyüklerimiz için saygı duruşu.

 4.   Divan Başkanlığına Genel Kurul tutanağı imzalama yetkisinin verilmesi.

 5.   Varsa Gündem önerilerinin alınması, gündemin Oylanması.

 6.   Federasyon kongre Dönemi yönetim kurulu faaliyet raporunun okunması.

7.  Federasyon Kongre Dönemi Denetleme Kurulu faaliyet raporunun okunması

8.   Federasyon Kongre Dönemi disiplin kurulu raporunun okunması

9.   Federasyon yönetim Kurulu, Denetleme kurulu ve Disiplin kurulunun ayrı, ayrı ibrası.

 10.Tüzük değişikliği.(Bir önceki Olağan genel kurulda Tüzük değişikliği yapılmamasına rağmen İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 04.04.2016 Tarih ve 87385697-01.02.02-E.27378 Sayılı Yazısı gereği Tüzüğümüzde kanuna aykırı tespit edilen maddelerin görüşülerek karara bağlanması.)

 11.  Federasyon organlarına aday olacakların liste ve bireysel başvurularının alınması.

 12.Yönetim kuruluna Konfederasyon kurmaya, kurulu konfederasyona üye olmaya ve temsilci atamaya yetki verilmesi.

 13. Federasyon organlarının Yönetim kurulu, denetleme kurulu,Disiplin kurulu, Üst Kurul Delegelerinin  asıl ve yedek üyelerinin  seçimi.

 14.  Dilek ve temenniler

 15. Kapanış.Etiketler : İbrahim Balcıoğlu , hedef projeleri ile TİRDEF Başkanlığına aday

Kmk Bilişim
©2017 Sadi Toygar/Haber merkezi Tüm Hakları Saklıdır.
KMK Altyapısıyla oluşturulmuştur.