GİRESUN FEDERASYONU, CAMİANIN YÜZ AKI OLDU

GİRESUN FEDERASYONU, CAMİANIN YÜZ AKI OLDU

Fındık ve Kirazın anavatanı olduğu kadar ulusal milli mücadelenin de gönüllü kahramanlarının anavatanı olan Giresun ve Giresun toplumunun yüz akı Giresun Federasyonunun organize ettiği Afyonkarahisar Giresun şehitleri anma programına katılanlar yüzlerindeki gurur ve onur ifadesiyle ‘’buraya gelmekle ne iyi etmişim, Allah şehitlerimizden razı olsun’’ diyerek ruhlarına Fatihalar okuyarak saygı duruşunda bulundular.

Bu tablo karşısında duygulanmamak mümkün değil, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Giresun’daki konuşmasında boşuna mı demiş ‘’Afyonkarahisar’da, Dumlupınar’da sizin uşaklar vardı’’,diye

28 Ağustos 1992 yılında açılışı yapılan ve o günden bugüne kadar coşku ve saygı ile anma törenleri yapılan Şehitlik anma programına mazereti olamayıp ta katılamayanlar bu milli ve manevi ruhu ruhu yaşamayanlar neler düşündü acaba!.......

**İstiklal savaşımızın kalbinin attığı Afyonkarahisar’ın kıraç bir tepesine ‘’GİRESUN’’ damgasını vurarak bir ebediyet kazandıran bu ‘’ŞEHİTLİK’’ bizim gurur abidemizdir.

Giresun'a çok uzun bir mesafede bu ıssız ve hakim tepeden ‘’GİRESUN’’ adı aziz şehitlerimizle beraber ebediyete kadar yaşayacaktır.

🇹🇷NE KAHRAMANLIKLAR YAŞANMIŞ

*Bugünlere gelmemize vesile olan İstiklal savaşının yaşandığı o topraklarda neler olmuş neler yaşanmış hep birlikte hatırlayalım…..

**Giresun’un gönüllü kahramanları 3.000 kişiden oluşan bir alay o tarihlerde 42. ve 47. İki alaydan oluşan 5.000- 6.000 civarında gönüllü kahramanlar ile İstiklal savaşının yapıldığı Afyon ve civarına giderek 30 Ağustos Zafer Bayramına konu olan İstiklal savaşının kaderini değiştirdiler ve tarihe altın harfler ile geçtiler.

Afyon Kocatepe-Dumlupınar arasında 26-30 Ağustos 1922 günlerinde düşman "Büyük Taarruz Harekâtı’’ ile büyük bir darbe yiyerek yurdumuzdan kovulmuştur.

işte istiklal savaşında Giresunlu gönüllü kahramanlar Afyon İsçehisar Doğancılar köyünde Dedesivri tepesinde sıra sıra tel örgülü, makinalı tüfek ve top yuvalarıyla pekiştirilmiş Yunan mevzilerine, büyük bir insan üstü güçle ve süngüsüz bir şekilde atılarak saldırıya geçmiş, makasla, dipçikle hatta elleriyle, bedenleriyle parçaladıkları tel örgüleri aşıp, mevzileri bir bir ele geçirerek Kurtuluş Savaşı destanını yazdırmıştır..

Milis Yarbay Gazi Topal Osman Ağa emrindeki 47. Alay 26 Ağustos 1922 gece saat 02:30 ' da başlayıp 36 saat süren taarruzda yunan ordusunu Sivritepe mevkiinden atmıştır. O geceyi 47. Alay bir taburu ile Kabaçkıran, iki taburu ile Dedesivrisi ve Evliya tepelerinden geçirdi.

Bu muharebe sırasında 14 Giresunlu şehit düşmüştür. 47. Alayın aynı gün şehit düşen arkadaşlarını Sivritepe'ye defnetmişler ve bir gün sonra yunan ordusunu tekrar kovalamaya devam etmişlerdir.

Dolayısı ile de Millî Mücadelenin kazanılmasında Giresunlu gönüllü kahramanlarının büyük katkısı vardır.

Giresun gönüllü kahramanları şehit olmuş olup diğer cephelerde savaşan 42. alay komutanı H.Avni Alpaslan’da bunların içerisindedir

Kurtuluş savaşında gönüllü olan ve bu topraklarda savaşan Giresun Muharipler birliği üyesi Giresunlu Gazi Ahmet Halis Asal hem savaş alanını gezmek hem de şehit düşen arkadaşlarının mezarlarını ziyaret için 1964 yılında Doğanlar Köyüne gelmiş. Sivritepe 'de ki mezarları ziyaret ettikten sonra birkaç günde Doğanlarda kalmıştır. Burada yatan arkadaşlarına bir şehitlik yaptırmaya karar vermiştir.

Ahmet Halis Asal'ın teşebbüsü ve Giresun Belediye emekli General Doktor Ali Rıza Erkan, Afyon Valisi Ahmet Balkan ile batı menzil komutanlığının yardımıyla 1967 yılında şehitlik inşaa edilmiştir.

Yıllar sonra bu şehitliğin yeniden düzenlenmesi fikri doğmuş ve “Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü”nün 14.11.1988 gün ve 321 sayılı karayla 1. grup koruması gerekli kültür varlığı olarak, tescil edilmiştir.

Bu “Şehitlik” ; tamamı bir vilayetin (Giresun) gönüllü kahramanlarından oluşarak, o ilin ismiyle anılan (47. Giresun Gönüllü Alayı Şehitliği) ve o ile 900 km. uzaklıktaki başka bir ilimizin sınırları içerisinde (Afyon) bulunan ve dünyada belkide bir başka benzeri olmayan bir “Şehitlik”tir. İstiklal Savaşımızın kalbini attığı Afyonkarahisar’ın kıraç bir tepesine “Giresun” damgasını vurarak kudsiyet kazandıran bu “Şehitlik” bizim gurur abidemizdir. Giresun’umuza 900 km mesafedeki bu ısısız tepede “Giresun” adı aziz şehitlerimizle beraber ebediyete kadar yaşayacaktır.

…İşte dünyada hiçbir millete ve devlete nasip olmayan İstiklal savaşı destanının şehitlerin kanları ile yazıldığı bu topraklarda (47. Giresun Gönüllü Alayı Şehitliği) bulunmaktadır.

İstanbul sivil toplum kuruluşlarının cabası ve gayreti ile bugüne kadar sahip çıkılan şehitlik, Giresun Federasyonu ve İstanbul milletvekili Hasan Turan gayretleri dev bir organizasyona dönüştü

Bu organizasyonda İscehisar Kaymakamlığı ve Belediyesi de Şehitliğe her zaman sahip çıkarak desteklerini göstermişlerdir

**ONUR VE GURURU TEKRAR YAŞADIK...

İşte bu milli ve manevi duygular ile her sene geldiğimiz ve atmosferini yaşadığımız İstiklal savaşının en şiddetli yaşandığı ve Kahramanlık destanın şehitlerin kanı ile yazıldığı bu topraklarda gururu ve onuru büyük bir haz ile yaşadık, Allah onlardan razı olsun, canları ile bu vatanı bizlere bıraktılar. Her Türk gencinin ve Giresun halkının buraları en az bir kere ziyaret etmeleri gerekmektedir.

Giresun Federasyonu Türkiye’nin ulusal kurtuluş savaşının yaşandığı bu topraklarda şehitlerine sahip çıkarak görevini yapmaktadır. Giresun Federasyonu daha ne yapsın, Devletin resmi kurumları ile işbirliği ve diyalog içinde dev organizasyona imza atarak camianın yüz akı oldular.

Giresun Federasyonu Başkanı Muhterem Memiş ve ekibi bu gurur kaynağı Şehitlik anma programının kusursuzca olması için gayret sarf ederken Giresun federasyonu onursal Başkanı İstanbul milletvekili Hasan Turan da aynı heyecan ve azimle bu milli ve maneviyatı yüksek organizasyona ve şehitlerine sahip çıkmaktadır

Toplumda heyecan biraz azalmış olmak ile birlikte geçtiğimiz yıllardaki kalabalığı bu yıl göremedik, hemşerilerimiz de her alandan katılım sağlayarak destek olsunlar.

Çünkü şehitlere olan borcumuz bitmemiş ve Dünya durdukça bitmeyecektir.

Şunu unutmayalım milli ve manevi değerlere sahip çıkmayan bir toplum yok olmaya mahkûmdur.

Saygı ve sevgilerimle

Sadi ToygarEtiketler : GİRESUN FEDERASYONU , CAMİANIN YÜZ AKI OLDU

Kmk Bilişim
©2017 Sadi Toygar/Haber merkezi Tüm Hakları Saklıdır.
KMK Altyapısıyla oluşturulmuştur.