Sivil toplum kuruluşlarına örnek proje Bayrampaşa Giresun derneğinden

Sivil toplum kuruluşlarına örnek proje Bayrampaşa Giresun derneğinden

*İstanbul Bayrampaşa Giresunlular Derneği (BAYGİDER) İstanbul’da "Hemşeri Derneklerini ve diğer STK’ların Dönüşümünü" anlatan projenin tanıtımı icin Sivil Toplum kuruluşları temsilcilerinin ile Bayrampaşa Titanic otelde kahvaltılı toplantıda bir araya geldiler..
İstanbul Bayrampaşa Giresunlular Derneği’nin (BAYGİDER) Bayrampaşa Kaymakamlığı ile birlikte yürütecekleri ‘Hemşeri Dernekleri Ve Diğer STK’ların Dönüşümü’ projesi İçişleri Bakanlığının yürüttüğü proje kapsamında İstanbul BAYGİDER ile Bayrampaşa Kaymakamlığı ortak bir proje kapsamında program sunucusu Musa Ada tarafindan katılımcılara bilgi verildi 
Toplantı açılış konuşmasını yapan Bayrampaşa Giresunlular Dernek Başkanı Tülay Tahmaz yaptığı konuşmada;" Projenin amaçları arasında; Türkiye’nin farklı bölgelerini ve illerini temsil eden ve faaliyetlerine devam eden derneklerin bir araya getirilerek kurumsal kapasiteleri ve etkinliklerini artırmaya yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi ve kültürel değerlerin korunması. İstanbul Kent Kültürü’ne katkı sunulup tekrar canlandırılması, derneklerin pozitif çalışmalarının değerlendirilmesi, negatif çalışmaların pozitife dönüştürülmesi, bayanların ve gençlerin hemşeri derneklerine, sivil toplum kuruluşlarına olan ilgilerini artırmakta bulunuyor.
Proje kapsamında, İstanbul’un değişen ve gelişen ilçesi Bayrampaşa ve kültürün başkenti İstanbul’da faaliyet gösteren hemşeri derneklerinin kültüre yansıyan pozitif ve negatif etkilerini, Hemşeri dernekleri mensuplarının yaşadıkları kent kültürüne olan katkılarını yaygınlaştırmak, Hemşeri dernekleri ve Göçmen derneklerinin doğdukları kentlerdeki örf, adet, gelenek ve göreneklerinin yaşadıkları metropolde sürdürme çalışmalarını araştırmak, tespit etmek, kente uyum çalışmalarını sağlamak. Derneklerin yaşadıkları kente adaptasyonunu artırarak, kaybolmaya yüz tutmuş İstanbul Kültürü’nün yeniden canlandırılması doğrultusunda bilimsel araştırmalar ışığında geçmişten günümüze İstanbul’u tarihsel dokusu ile beraber ortaya çıkarmak. Göçmen ve Anadolu kültürünün Bayrampaşa yaşamındaki iletişimlerini geliştirmek, ortak projeler üretmek, çalışma alanları belirlemek, Bayrampaşa kamu-sivil toplum diyalogunu artırmak, derneklerin yaşadıkları kentin huzur ortamına katkı sunmasını sağlamak. Gelecek nesillerin kültürel erozyona uğramasını engellemek için eğitim çalışmaları yürütmek. Yerel ve kamu kurumları ile iletişimlerini koordine etmek, onlara bir ışık, bir ayna olmak gibi konulara yer veriliyor"dedi .
Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba Proje hakkında bilgi vererek ,projenin toplumsal bütünleşme projesi olduğunu kamu- STK işbirliği ile sorunlara çözüm bulunularak sivil toplum kuruluşlarının gücünün artacağını ve fark yaratacağını söyledi.
Sivil Toplum kuruluşlarının desteğe ihtiyacı var,aynı şekilde kamu ile birlikte işbirliği ve diyaloğu geliştirerek daha nasıl iyi yapabiliriz. Bizler STK'lar ile birlikte hareket edeceğiz ve destekleyeceğiz. Projeye emek verenlere teşekkür ederim ",dedi 
PROJE DERNEKLERE UFUK AÇIYOR..
Giresun Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Kuğu, Giresun derneklerinin yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmeler yaparak Giresun Federasyonu’nun yaptığı çalışmalardan özet bilgiler verdi. Baskan Kuğu, BAYGİDER’in bu anlamda kuruluşundan beri Giresun dernekleri arasında özel bir yeri olduğunu yaptıkları çalışmalarla farkındalıklarını ortaya koyduğunu söyledi. 
Beykoz Giresun Park ormanı projesinin onaylandığını belirten Başkan Kuğu, hemşerilerimiz artık kendi yerinde misafirlerini ağırlayacak dedi 
Proje sunumunu gerçekleştiren Bayrampaşa Giresunlular Derneği Başkan yardımcısı Yunus Emre Deveci katılımcılardan takdir topladı. 
Toplantıya Bayrampaşa Kaymakamı Osman Aslan Canbaba,Giresun Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu,Halk Bankası yönetim kurulu üyesi Yunus Karan,Giresun medya Platformu Başkanı Sadi Toygar,Realite temizlik yönetim kurulu başkanı Ruhi Yılmaz,Igeder başkanı Arif Dede,Arnavutköy Giresunlular Derneği Başkanı Ahmet Karasakal , Mavi Karadeniz koordinatörü Metin Ruşen ve STK temsilcileri katıldı.Etiketler : Sivil toplum kuruluşlarına örnek proje Bayrampaşa Giresun derneğinden

Kmk Bilişim
©2017 Sadi Toygar/Haber merkezi Tüm Hakları Saklıdır.
KMK Altyapısıyla oluşturulmuştur.