Şebinkarahisar tarımsal Kalkınma için atağa geçti

Şebinkarahisar tarımsal Kalkınma için atağa geçti

Şebinkarahisar’ın en verimli arazileri sulu tarıma kavuşuyor

Verimli toprakların suyla buluşturulmasını isteyen bölge halkı muradına eriyor

Şebinkarahisar Bağlar bölgelerini oluşturan, Avutmuş,Kütküt, İkioğul, Biroğul, Kırkgöz, Kavaklar, ve Akbudak mahallelerimizdeki yaklaşık 1000 ha. arazinin sulanması amacıyla hayata geçirilen Şaplıca sulama göletinin,isale hatları ihale edilerek çalışmalara başlandı.

Belediye meclisi toplantı salonunda ihaleyi alan firma bilgilendirme yaptı
Şebinkarahisar AK Parti ilçe Başkan Nejat Okuyar yaptığı açıklamada;’’Bağlar bölgesinde Kütküt mahallesinden başlayarak, Avutmuş, İkioğul, Biroğul, Kırkgöz, Kavaklar ve Akbudak mahallelerinde 44 Km ishale hattı döşenerek Bağlar Bölgesinde araziler sulu tarıma daha elverişli hale getirilecek..
Proje kapsamında, 10 Km Çelik boru ile ana hat, yaklaşık 34 Km uzunluğunda polietilen boruyla tali hat yapılacak şebeke güzergahın da, 174 adeti arazilere su aktarımı yapacak hidrant olmak üzere, 352 sanat yapısı tesis edilecek..
2018 yılında ihalesi yapılan ve geçtiğimiz günlerde yapımına başlanan projenin yaklaşık maliyeti 20 Milyon TL boru alımı, 20 Milyon TL işçilik ve sanat yapıları olmak üzere 40 Milyon TL civarındadır. Bu tutara Gölet inşaatı ve yol deplase işleri eklendiğinde, Şaplıca sulama göleti ve sulama hatlarının yatırım büyüklüğü 65 Milyon TL yi bulmaktadır..

Bağlar bölgemizdeki muhtarlarımızın talepleri üzerine, İlçe Kaymakamımız, Belediye Başkanımız ve Muhtarlarımızla birlikte projeyi yapan firma yetkilinden sunum ve bilgiler aldık..Bağlar bölgesi halkımızın aklındaki sorulara firma yetkilisinden cevaplar aldık..

İlçemizle ilgili tarım ve hayvancılık hedefimizde önemli bir aşama kaydedeceğini düşündüğümüz projemiz, bağlar bölgesinde ceviz, dut ve meyve bahçelerini daha verimli hale getirecektir..2 yıl sonunda tamamlanarak hemşehrilerimizin kullanımına sunulacak projenin bölge halkına hayırlı olmasını temenni ediyorum’ ’dedi..Etiketler : Şebinkarahisar tarımsal Kalkınma için atağa geçti

Kmk Bilişim
©2017 Sadi Toygar/Haber merkezi Tüm Hakları Saklıdır.
KMK Altyapısıyla oluşturulmuştur.