TOYGAR YAZDI; SİYASET ÜSTÜ KALKINMA İÇİN ‘’GİRESUN MEMLEKET MECLİSİ’’

TOYGAR YAZDI; SİYASET ÜSTÜ KALKINMA İÇİN ‘’GİRESUN MEMLEKET MECLİSİ’’

Giresun Medya Platformu Başkanı Sadi Toygar, toplumun beklentileri ile hemen hemen her kesimin aynı duyguyu paylaştığı memleket sevgisini lafta değil, icraata dönük yapması gerektiği, konuşma değil, icraat yapması gerektiğini konu eden köşe yazısı;

’GİRESUN MEMLEKET MECLİSİ PLATFORMU’’

Karadeniz’in milli mücadelenin tarihteki kahraman ve yiğit insanları ile ünlü güzide ili Giresun’un gelişmesi ile birlikte bölgenin kalkınması, büyümesi, diğer ilçelerinde aynı şekilde gelişmesi, herkesin gücüne, becerisine göre fayda sağlayacağı, para kazanıp yaşamlarını sürdürebilecekleri, geçim sıkıntılarından kurtulacakları ideal bir yaşam için hedef koymaları gerekmektedir. Bu hedefe ulaşmak için, insanlar topyekûn çalışmakta sivil toplum kuruluşları, iş adamları, bürokratlar, siyasetçiler, basın mensupları, esnaflar, Sanatçılar, kurum ve kuruluşlar elinden gelen gayreti göstermektedirler.

Bir bölgenin, bir şehrin gelişimi, değişimi, dönüşümü, modernleşmesi ve kalkınabilmesi için siyasetçilerin, yöneticilerin ve bürokratların çalışmalarının yanında farklı meslek gruplarından aydın insanlar ile  sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları da çok önemli bir meseledir.

Giresun memleket meclisi hem Giresun’da, hem de Giresun dışında şehrin ve halkın ihtiyaçlarını, taleplerini ve sorunlarını bu yetkili kişilere doğrudan iletmek gibi önemli bir görev ifa edecektir.

 Kalkınmak, sosyal ve ekonomik olarak gelişmek, her alanda ve herkesin küçük, büyük katkıları ile mümkündür. Bu kalkınmayı, gelişmeyi sağlamak için öncelikle “ortak akıl, ortak kent bilinci” oluşturmaktır. Giresun ve gurbette yaşayan bütün, kurum, kuruluş, sivil toplum kuruluşları iş adamları, bürokratlar, siyasetçiler ve halk aynı duyguları paylaşması gerekmektedir. Bu bilinçaltında gönüllü kuruluşlar göreve davet edilmeli ve buralarda Kadınlar önde olmak üzere gençler gönüllü insanlar, kanaat önderleri, siyasetçiler ve yöneticiler görev almalıdırlar.

Bu gönüllü Dernek, Vakıf, basın birliği, sanatçılar platformu gibi oluşumlar Giresun’unun tanıtımında, Turizm etkinliklerinde, eğitim çalışmalarında, kültürel değerlerin korunması maksadı ile gönüllü ve aktif rol almalıdırlar.

Hala şehrimizde bu tür kuruluşlar ne yazık ki kurulmamıştır. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Türkiye’nin çeşitli yerlerine dağılmış hemşerilerimiz ile Amerika, Avrupa ve Dünyanın çeşitli ülkelerinde hemşerilerimizin katkı sağlayacağı, siyaset üstü Kalkınma için, ‘’GİRESUN MEMLEKET MECLİSİ’’ platformu kurulması elzem hale gelmiştir.

’GİRESUN MEMLEKET MECLİSİ’’platformu tamamen gönüllü bir oluşumdur. Memleketini seven her bireyin, kuruluşun birlikte oluşturduğu bu mecliste, yürütme kurulu ve diğer kurullar oluşturularak, eylem planları hazırlama, köylü, kentli, siyasetçi ayırt etmeden faaliyetlerini sürdürmelidirler. Sivil toplum kuruluşları amacına uygun proje üretmeli, siyasi partilerin arka bahçesi veyahut siyasette yükselmek için basamak olarak görmemelidir.

Bu mecliste “KADINLAR PLATFORMU” ve “GENÇLİK PLATFORMU” kendi dallarında gönüllü faaliyetlerine devam ederek, ihtiyaca göre çalışma grupları oluşturulması gerekmektedir. İş adamları ile sivil toplum kuruluşları yürütme kurulu olarak atayacağı gönüllü insanlar ile bu meclisi harekete geçirecek, Giresun ve ilçelerini sosyal, kültürel, ekonomik ve kültürel açılardan gelişmesi için hizmet etmelidirler.

Son zamanlarda Giresun önüne bir hedef olarak konulan “TURİZM” olayında bir canlanma gördüğümüz tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak ve bunları Turizm vasıtası ile Giresun’unun ekonomik ve sosyal kalkınmasına vesile olan, emeği geçenlere destek olmak amacı ile ‘’GİRESUN MEMLEKET MECLİSİ’’ platformu lobi faaliyeti yaparak harekete geçmelidir.

İstanbul’da yapılan Yenikapı ‘’Giresun Günleri’’  tanıtım organizasyonu, ne yazık ki beklenen heyecanı ve istenilen sonucu Feshane’de yapılan tanıtım günlerindeki gibi coşku ve heyecanı birlik, beraberliği karşılamamıştır.

Bu dev organizasyonun amacı hakkında, akıllarda soru işareti ile birlikte, aradan geçen 11 seneye rağmen, yol gösterici, yönlendirici bir gelişme olmamıştır. Tanıtım günlerine gelen siyasetçiler ve bürokratlar tanıtım günleri organizasyonuna farklı bir pencereden bakarak burayı yöresel bir panayır olarak görmekte ve söylemlerini ona göre dile getirmektedirler.

Çünkü Giresun ile Giresun dışında olan insanların aynı dili, düşünceyi ve ortak akıl olarak birliktelikte bir takım anlaşmazlıklar olduğunu çeşitli toplantı, etkinlik ve organizasyonlarda gözlemlemekteyiz.

Siyaset üstü bir yapı ile hem Giresun, hem de Giresun dışında yaşayanlar ile ‘’GİRESUN MECLİSİ’’ kurulması ile birlikte ortak paydada buluşacak olan Giresunlular meselelerine daha sıkı sahip çıkacak ve tam bir bütünlük sağlanacaktır.

Giresun dışında faaliyet gösteren ve Potansiyel güç olan Giresun sivil toplum kuruluşları, her türlü siyasi gelişmelerden uzak olarak TURİZM konusunu gönüllü olarak kucaklamalı ve ona göre adım atmalıdırlar. Siyasiler bu konuda yol gösterici, yönlendirme yapmalıdırlar.

Başta Giresun Belediyesi, bu meclise yer ve finans desteği ile birlikte İstanbul’da Giresunlu Belediye Başkanlarının ilgisi ve yardımları, diğer kurum ve kuruluşların, siyasi parti ilçe yöneticiler ve en önemlisi Giresun dışında yaşayan insanları, memleketlerine ellerinden gelen desteği vermelidirler.

Toplumsal kalkınma ancak el birliği ile olur, ‘’GİRESUN MEMLEKET MECLİSİ’’ platformu ile birlikte yapılacak hizmetler, birçok sektörü geliştirecek, heyecan yaratacak, ümidi artıracak her kişiye fayda saplayacak olan “GİRESUN’DA TURİZM” canlılığını geliştirmekle mümkün olacaktır. Hep beraber Giresun ve ilçelerinin, kalkınması gelişmesi, oluşturulacak gönüllü insanlar, kurum ve kuruluşlar, iş dünyası sivil toplum örgütleri ve her kesimin katılımlarını sağlayarak siyaset üstü birliktelik sağlayarak adım atmaktır.

Her şeyi siyasetçilere bırakmayalım, hedefi koyarak, ortak akıl ile ortak sonuca ulaşalım. Toplumun beklentisi budur. SaygılarımlaEtiketler : TOYGAR YAZDI; SİYASET ÜSTÜ KALKINMA İÇİN ‘’GİRESUN MEMLEKET MECLİSİ’’

Kmk Bilişim
©2017 Sadi Toygar/Haber merkezi Tüm Hakları Saklıdır.
KMK Altyapısıyla oluşturulmuştur.