Giresun Vakfı Başkanı Ahmet Dokumacı Konferansta konuştu

Giresun Vakfı Başkanı Ahmet Dokumacı Konferansta konuştu

Giresun Vakfı Başkanı Ahmet Dokumacı 31 Ekim- 01 Kasım tarihleri arasında İstanbul Büyükdere Fuat Paşa Otelinde düzenlenen  ‘Uluslararası Balıkçılık ve Mavi Büyüme'' Konferansında konuştu.

Konferansa KEİ üyesi devletler ve ilgili kuruluşları, KEİ  gözlemcileri, Özel Diyalog Ortakları, Avrupa Komisyonu Denizcilik ve Balıkçılık Genel Müdürlüğü’nün Akdeniz ve Karadeniz Balıkçılık Politikası Müdürü Veronika Veits’in yanı sıra uluslararası örgütlerin temsilcileri ve Fransa, Belçika, Danimarka, İtalya ve Yunanistan’ın da bulunduğu 10 ülkeden katılımcının yanı sıra Karadeniz’e kıyısı olan kentlerin belediyeleri, akademik çevreler, balıkçılık ile ilgili sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri de konferansta yer aldılar.

Sarıyer Belediyesinin ev sahipliği yaptığı ve 10 ülkeden katılımcıların ortaklaşa düzenlediği konferansın ikinci gününde ‘ Giresun ve Deniz’ konusunda konuşan Giresun Vakfı Başkanı Ahmet Dokumacı katılımcılara yönelik olarak Karadeniz’le ilgili önemli tespitlerde bulundu.

10 Ülkeden gelen uzmanların ve STK Başkanlarının da söz aldığı konferansta uzmanlar başta deniz kirliliği ve kötü avlanma üzerine açıklamalarda bulundular. Sektörün değişik alanlarda ki başlıca sorunlarına da el atan Uluslararası Konferansta Karadeniz Balıkçılığı, balıkçılık sektörünün teşvik edilmesi, Karadeniz Balıkçılığında yatırımlarının yanı sıra Karadeniz kıyısında yer alan ülkelerin siyasi ve ekonomik durumları ve bu alanda ki potansiyelleri de masaya yatırıldı.

 

Konferansın ikinci gününde yapılan çalışmalarda söz alan Giresun Vakfı Başkanı Ahmet Dokumacı Giresun’un Karadeniz kıyısında en uzun sahil alanına sahip olmasına rağmen , Karadeniz balıkçılığında potansiyel olarak yeterince katma değer sağlayamadığını belirterek, Karadeniz’in her geçen gün başta kimyasal kirlenme olmak üzere değişik endüstriyel atıkların da dökülmesiyle kirlendiğini ifade ederek Karadeniz’de ki balık yaşam alanlarının her geçen gün azaldığını ifade etti.

 

Giresun Vakfı Başkanı Dokumacı ayrıca yapmış olduğu konuşmasında Karadeniz’de yaşam alanına sahip bütün ülkelerin işbirliği içine girerek gelecekte Karadeniz’den sağlanan ekonomik gelirin devamlılığının sağlanabilmesi için ortak projeler üretilmesi gerektiğini söyledi.

 

Dokumacı ayrıca Karadeniz’in bölgesel olarak balıkçılık alanında tüm kıyı ülkelere ekonomik bir getiri sağladığını, bunun da devamlı olabilmesi için başta deniz kirliliğinin önlenmesi, kıyı balıkçılığında yatırım teşviklerinin arttırılmasının şart olduğunu ifade etti.

Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Bayram Öztürk de Karadeniz'e en uzun kıyısı bulunan ülke olarak Türkiye'nin bu alandaki çalışmalara daha çok önem vermesi gerektiğini dile getirdi. Karadeniz'de "Sürdürülebilir balıkçılık" kavramını öne çıkarmayı istediklerini belirten Öztürk,  Balıkçılıkta yeni reformların kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Türkiye’nin su ürünleri üretimi ve ihracatı konusunda bilgilendirici bir sunum yapan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği’nden Melih Işlıel ise Ülke olarak biz 245 bin tonun 145 bin tonunu ihraç ediyoruz, geri kalanını ise tüketiyoruz. Bu tüketimin arttırılması lazım” dedi

Konferans Sarıyer Belediyesi Sevgi ve Barış Teknesi ile yapılan Boğaz turunun  ardından son buldu.Etiketler : Giresun Vakfı Başkanı Ahmet Dokumacı Konferansta konuştu

Kmk Bilişim
©2017 Sadi Toygar/Haber merkezi Tüm Hakları Saklıdır.
KMK Altyapısıyla oluşturulmuştur.