FINDIĞIN BORSASI ARTIK GİRESUN İLİNDE

FINDIĞIN BORSASI ARTIK GİRESUN İLİNDE

Giresun Ticaret Borsası'nın Lisanslı Depo ve Fındık Borsası Açılış Töreni yapıldı.

Açılışı, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba yaptı.

Fındığın borsasının Almanya’nın Hamburg şehrinde olduğu söylemleri artık tarihe karıştı.

Bakan Canikli, “Fındığın borsası artık Giresun’da açılmıştır” dedi

"Hamburg'da borsa yoktu ama öyle biliniyordu. Bu, bilinen ve fındık borsasının hiç üretimi olmayan Almanya'da olmasıyla ilgili husus, bugünden itibaren tarihe karışmıştır. Bundan sonra borsa Türkiye'dedir, Giresun'dadır. Üretim de Türkiye'dedir, fiyatının arz ve talebinin belirlendiği borsa da bundan sonra burada, bu binada hizmet etmeye devam edecektir, bu açıdan bakıldığında son derece önemlidir."

TOBB başkanı Hisarcıklıoğlu:                                                                 

"Lisanslı Depo ve Fındık Borsası ile fındık üreticileri artık fiyat hareketlerinden etkilenmeyecek. Hayırlı olsun.Giresun ve fındık için böyle bir yatırımı hayata geçiren giresuntb'yi yürekten kutluyorum."

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci;

“Türkiye'yi bol, kaliteli, ucuz ve dünya ile rekabet eden ürünler yetiştiren bir tarım ülkesi haline getirmek temel hedeflerimizden biridir. Dünya fındık üretimi 1960’lı yıllarda yaklaşık 250 bin ton civarında iken, son yıllarda 1 milyon tona yaklaşmıştır”

Giresun Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu'nda fındığın temsili olarak alım ve satımı yapıldı.Etiketler : FINDIĞIN BORSASI ARTIK GİRESUN İLİNDE

Kmk Bilişim
©2017 Sadi Toygar/Haber merkezi Tüm Hakları Saklıdır.
KMK Altyapısıyla oluşturulmuştur.