CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK YATIRIMINI ALDIK

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK YATIRIMINI ALDIK

Ak Parti İlçe Başkanı Nejat Okuyar; 2017 yılında gerçekleştirilen çalışmalar ve 2018 yılında hayata geçecek proje ve hizmetlerle ilgili bir değerlendirme yaparak, Şebinkarahisar için 500 milyon tl. Kaynak harcandığını söyledi.

İlçe Başkanı Nejat Okuyar;’’ Şebinkarahisar’a yapılan hizmetlerin ve projelerin Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar en büyük kamu yatırım olduğunu belirterek ‘’Şebinkarahisar hak ettiği seviyeye kavuşacak. Bu yatırımların bir kısmı bitirildi, bir bölümü devam ediyor, bazıları da ihale aşamasında, ilçemize adeta hizmet ve yatırım yağdı." dedi.

TOPLAM YATIRIM MİKTARI 500 MİLYON

2017 Yılı, Hükümet yatırımları açısından son derece verimli ve bereketli bir yıl olmuştur. Toplam yatırım miktarı yaklaşık 500 Milyon TL’yi bulan,  yapımı devam eden, ihalesi yapılan ve ihale aşamasına getirilen, hemen hemen her icracı bakanlığın ilçemizde bir yatırım planlaması olmuştur. Bu projelerin bir kısmına 2017 yılı itibariyle başlamış, bir kısmı ise 2018 yılının inşaat sezonuyla birlikte başlayacaktır.

           Ulaşım alanında, ilçemizin en köklü problemlerinden biri olan İstanbul bağlantı yolumuz Karayolları tarafından yaklaşık 40 Milyon Tl bedelle ihale edilmiştir. İlgili firmayla sözleşme imzalanarak yer teslimi gerçekleştirilmiş, yüklenici firma mart ayı itibariyle çalışmalarına başlayacaktır.

EĞRİBEL TÜNELİ 2018 YILINDA FAALİYETTE

          Bölgemize yapılan en büyük proje olan Eğribel Tünellerinde kazı çalışmaları % 85 oranında tamamlanarak, her iki tüpte de kazı miktarı 900 metrelere düşürülmüştür. Mart-Nisan aylarında her iki tüpte de ışık görünecek ardından,  asfalt, aydınlatma, havalandırma işlemine geçilecek ve inşallah 2018 kışında halkımızın hizmetine sunulmuş olacaktır.

KAPALI CEZAEVİ PROJESİ

          Eğribel Tünellerinden sonra bölgemizin en büyük yatırımlarından birisi olan cezaevi projemizin ihalesi 26 Eylülde gerçekleştirilmişti, yaklaşık 60 Milyon TL bedelle ihale edilen cezaevi projesi, fiyatın yaklaşık maliyet üzerinde olması gerekçesiyle ihale komisyonu tarafından iptal edilmiştir.

Son yaptığımız Ankara ziyaretimizde hem Bakanımız Sayın Nurettin Canikli’nin Adalet Bakanı düzeyinde yaptığı görüşmede,  hem de bizlerin Cezaevleri Genel Müdürü düzeyinde yaptığımız görüşmelerde, önümüzdeki günlerde bu ihalenin tekrar yapılacağı, kesinlikle bir iptalin yada başka bir yere kaydırılmasının söz konusu olmadığı bilgisine ulaştık, bu bilgiyi de bu vesileyle ilçe kamuoyuyla bir kez daha paylaşıyoruz.

TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ VE SAĞLIK HİZMETLERİ

         Sağlık alanında Aile hekimlerimiz, Toplum Sağlığı Merkezimiz ve 112 istasyonunu tek çatıda toplayacak, otogar karşısında hayata geçecek sağlık tesisimiz  yaklaşık 3 Milyon TL bedelle ihale edilmiş, yüklenici firma tarafından çalışmalara başlanmıştır.

       2017 yılı içerisinde;  112 merkezimize 4*4 arazi şartlarına uygun bir ambulans ilave edilmiş, ağır ve kronik hastalarımızın hastanede uzun süreli bakım ve tedavilerini gerçekleştirecek ‘’ Palyatif Bakım Merkezi ‘’ açılmıştır. Yine 2017 yılı içerisinde Diyaliz hastalarımız hangi köyde olursa olsun yaz kış evlerinden alınıp tedavilerinin ardından evlerine bırakılan yeni bir döneme geçilmiş, hastanemize en son teknoloji Tomografi alımı gerçekleştirilmiştir.

GÖLETLER

      2017 yılında, DSİ tarafından yaptırılan  Dönençay, Uğurca, Ovacık Sulama  Göletleri inşaatlarımızda  sona gelinmiş, Şaplıca Sulama göletinde yüklenici firmadan kaynaklı bir duraklama yaşanmıştır. 2018 yılında gövde çalışmaları biten bu göletlerin sulama hatları da ihale edilerek çiftçilerimizin hizmetine sunulacaktır. Bu çalışmalara ilaveten  Toplukonak, Hacıömer,Çağlayan, Yeniyol ve Tamzara sulama göletleri de  DSİ’nin 2018 yılı yatırım programına alınmış, yıl içerisinde  ihale edilerek çalışmalarına başlanacaktır.      

EĞİTİM KURUMLARI

     İlçemiz, eğitim yatırımlarından da 2017 yılı içerisinde payını fazlasıyla almıştır. Planlanan yatırımlardan 12 derslikli İstiklal İlkokulunda çalışmalar bitirilme aşamasına getirilmiş, 24 derslikli İmam hatip lisemizin yapım ihalesi gerçekleştirilmiş, yine gençlerimizin spor alanlarını genişletecek ikinci spor salonumuzun ihalesi bu ay içerisinde gerçekleştirilecektir.2017 yatırım planlamamızdaki bu üç yatırımında yaklaşık maliyeti 15 Milyon TL dir.

ŞEBİNKARAHİSAR KALESİ VE TAŞHANLAR RESTORASYONU

      Turizm alanında ilçemizin en önemli simgesi olan Kalemiz,  Kültür Turizm Bakanlığımız tarafından ele alınmış ‘’ Restorasyon projesi’ ihalesi gerçekleştirilmiş, ihaleyi alan firma tarafından proje çalışmaları devam etmektedir. 2017 yılı içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Avutmuş Mahallesinde bulunan  Behramşah camiinin restorasyonu tamamlanmış ve yine aynı idare tarafından geçtiğimiz ay yaklaşık 5 Milyon TL bedelle önemli bir ecdat yadigarı olan  Taşhanların ihalesi gerçekleştirilmiştir. Taşhanlarda restorasyon işlerinin inşaat sezonu ile birlikte başlanması planlanmaktadır.

      SAĞLIK TESİSLERİ VE SGK HİZMET BİNASI

 Hükümetimizin sosyal politikalarına paralel olarak, 2017 yılında ilçemizde de çalışmalar yürütülmüştür. İlçemiz ve Bölgemize hizmet verecek olan 100 kişi kapasiteli Hasta ve Engelli yaşam merkezimizi açılmış, bu merkezde  şu an itibariyle 40 a yakın kimsesiz , bakıma muhtaç ve engelli vatandaşımızın bakımı yapılmaktadır.Ayrıca nüfus kriterine takılmasına rağmen Milli Savunma Bakanımızın destekleriyle İlçemizde Aile Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü  ve Hizmet Merkezimizi açılmıştır.Avutmuş mahallemizde bulunan eski sağlık ocağı binamızda önümüzdeki günlerden itibaren faaliyet gösterecek müdürlüğümüzde, ortalama 15 kişi çalışacak ve devletimizin sosyal anlamda yürüttüğü tüm faaliyetler ilçemizde ilk elden yürütülmüş olacaktır.Giresun’da 3 ilçede bulunan sosyal hizmet müdürlüğümüz ilçemizin yanı sıra Alucra ve Çamoluk ilçelerimize de hizmet verecek.

    İlçemiz ve Bölgemizdeki diğer ilçelere de hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumuna yapacağımız, yeni hizmet binamızda Orman İşletme depo alanında hayat geçecek, önümüzdeki günlerde ihalesi gerçekleştirilecek olan hizmet binası 2018 sonuna kadar bitirilecek ve tüm işçi, işveren ve emeklilik işlemleri de burada yapılacak.

    Düşük gelir grubuna yönelik başlattığımız TOKİ projesinde betonarme imalatları büyük oranda bitirilmiş, Mart-Nisan aylarında çekilişlerini gerçekleştirmek suretiyle 2018 yılı sonunda  konutlar  hak sahiplerine teslim edilmiş olacaktır.

    MİLLİ SAVUNMA BAKANIMIZ NURETTİN CANİKLİ İLE BULUŞTUK

      Geçtiğimiz hafta Milli Savunma Bakanımız Sayın Nuretttin Canikli’nin riyasetinde, Milletvekillerimiz ve İl Başkanımızın katıldığı son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Yapılan toplantıda, başlayan, devam eden ve yatırım programına dahil edilen projeler için bakanımıza ve milletvekillerimize teşekkür ettik. Önümüzdeki dönem için başta Eğribel tünelinin devamındaki 40 Km Dereli yolu ve Pınarlar Tüneli, İlçeye Doğalgaz verilmesi, Veterinerlik Fakültesi, Gençlik Merkezi ve Yüksek kapasiteli yüksek öğrenim yurtları konusunda Bakanımız ve Milletvekillerimizin desteğini istedik. Bahsi geçen yatırım ve hizmetlerin biran evvel hayata geçmesi için Belediye Başkanımızla birlikte gerekli takibi yapmaya devam edeceğiz.

     İlçemizde ve Ülkemizde, son yıllarda hem yerel hem de merkezi yönetimlerde yaşanan istikrar, bu hizmetlerin devamlılığını da beraberinde getirmiştir. İlçemiz her zaman Cumhurbaşkanımıza ve Partimize sahip çıkmıştır. Bu hizmetlerinde ilçemize gelmesinde en büyük pay sahibi Şebinkarahisar halkıdır. Ben bu hizmetlere vesile olan, alınteri döken,  katkı sunan, Başta Milli Savunma Bakanımız sayın Nurettin Canikli’ye, Sağlık Bakan Yardımcımız Sayın Ahmet Baha Öğütken’e, Milletvekillerimiz Sayın Cemal Öztürk ve Sayın Sabri Öztürk’e, Belediye Başkanımız Sayın Şahin Yılancı’ya bir kez daha teşekkür ediyorum.

    Bu duygu ve düşüncelerle 2018 yılının ilçemize ve ülkemize hayırlar ve bereketli bir yıl olmasını, huzur ve birlik getirmesini temenni eder, saygı ve sevgilerimi sunarım’ ’dedi.

 

      

  

 

 

 

 

 

 Etiketler : CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK YATIRIMINI ALDIK

Kmk Bilişim
©2017 Sadi Toygar/Haber merkezi Tüm Hakları Saklıdır.
KMK Altyapısıyla oluşturulmuştur.